Festivalul de Teatru OKaua, Ediția a VII-a

4 zile de festival, 4 zile în care iubitorii de teatru și de artă s-au simțit ca acasă.

A fost a 7-a ediție, 7 ani de când OKaua propune această platformă de joacă și joc, 7 ani de educație prin teatru. De aceea laitmotivul celei de-a 7-a ediții s-a numit #7anideacasa.

Festivalul s-a desfăşurat la unteatru, Strada Sfinții Apostoli, nr. 44, sector 5, București îm perioada 23-26 mai 2019.

Festivalul este structurat în trei secţiuni de concurs :
● Spectacole de teatru, liceu;
● Spectacole de teatru, studenţi actorie;
● Scenografie.

În concurs au fost 14 spectacole pline de culoare, diverse ca propuneri, având în comun pasiunea actorilor, oameni deosebiți care trasează deja un viitor frumos al teatrului românesc.

Juriul, sau “arbitrii de jok”, a fost format din:
● Bogdana Darie – Președintele juriului – Actriță, regizor, conf. univ. dr la U.N.A.T.C “I.L. Caragiale”;
● Pompilius Onofrei – Jurnalist cultural, realizator radio la Radio România Actualități;
● Alba Simina Stanciu – Lect. univ. dr. la Universitatea “Lucian Blaga” Sibiu;
● Șerban Puiu – Actor, Regizor și profesor, conf. univ. dr U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” București ;
● Gabriela Bobeș – actriță, realizator radio, coordonator Compania de Teatru OKaua.

Alba Simina Stanciu, lect. univ. dr. la Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu, membră a juriului, este selecționer din partea Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu.

Partenerii Festivalului OKaua, la cea de-a 7 ediție:
● Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu;
● Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu, departamentul de Artă Teatrală;
● unteatru;
● U.N.A.T.C, “I.L. Caragiale”;
● Fundația Shakespeare, Craiova.

Sponsor Principal: Băneasa Shopping City.

Sponsori: Ravensburger și ACT și Politon.

Parteneri Media: Music Channel, B1 TV și Blitz TV.

Festivalul deTeatru OKaua este plăcut de Radio Guerrilla.

Iată lista câștigătorilor:

Categoria Scenografie:
• Diplomă de Excelență – Studenților clasei Ștefania Cenean de la UNATC IL Caragiale pentru expoziția de costume tradiționale românești
• Diplomă de Excelență – Studenților clasei Viorica Petrovici de la unARTE pentru exoziția de schițe de costum

Categoria Liceeni:
• Premiul Vox Artis – Ştefana Radu, Trupa de Teatru As
• Premiu pt cel mai bun afiș – Trupa de Teatru Aici, Constanţa, spectacolul Opera de trei parale
• Premiu regie – Câştigător: Adrian Piciorea, spectacolul Exploziv al Trupei de Teatru Mircea Albulescu, Câmpina
• Premiul special al juriului pentru aptitudini vocale, Oana Sârbu, pentru rolul din spectacolul Opera de trei parale al Trupei de Teatru Aici, Constanţa
• Premiu pt Cea Mai bună ACTRIȚĂ în rol Secundar –
Nominalizări: Delia Faur, Ingrid Teodor, Ramona Niculae
Câştigător: Ramona Niculae, pentru rolul din spectacolul Despre români numai de bine, al Trupei de Teatru Brainstorming, Bucureşti
• Premiu pt Cel Mai bun ACTOR în rol Secundar –
Nominalizări: Andrei Şerban, Ştefan Luncanu, Cristian David
Câştigător: Ştefan Luncanu pentru rolul din spectacolul Oameni, locuri şi lucruri al Trupei de Teatru Nobody’s Group Bacău
• Premiu pt Cea Mai bună ACTRIȚĂ în rol Principal –
Nominalizări: Maria Dinu, Oana Sîrbu,
Câştigător: Maria Dinu, pentru rolul din spectacolul Exploziv al Trupei de Teatru Mircea Albulescu, Câmpina
• Premiu pt Cel Mai bun ACTOR în rol Principal –
Nominalizări: Matei Bumbuţ, Eugen Munteanu, Daniel Stănciucu
Câştigător: Eugen Munteanu pentru rolul din spectacolul Exploziv al Trupei de Teatru Mircea Albulescu, Câmpina
• Premiul III – pentru Spectacol – Trupa de Teatru In The Spot Bacău, cu spectacolul Fear Narativ
• Premiul II – pentru Spectacol – Trupa de Teatru Mircea Albulescu Câmpina, cu spectacolul Exploziv
• Premiul I – pentru Spectacol – Trupa de Teatru Brainstorming Bucureşti, cu spectacolul Despre români numai de bine

Categoria Studenți Actorie:
• Premiu pentru cele mai bune costume – spectacolul “Chelnerul mut” Universitatea „Babeș-Bolyai”, Facultatea de Teatru și Film, Cluj
• Premiu pt cel mai bun afiș – spectacol “Sandros”, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Facultatea de Teatru și Film, Cluj
• Premiu regie –
Nominalizări: Mara Opriş, Maria Doncu, Tony Adam Horaţiu
Câştigător: Tony Adam Horaţiu, pentru spectacolul “COCK” U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti
• Premiu Improviso III – distribuţiei spectacolului “Metoda G” U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti
• Premiu Improviso II – distribuţiei spectacolului “Pisica verde” Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
• Premiu Improviso I – distribuţiei spectacolului “Chelnerul mut” Universitatea „Babeș-Bolyai”, Facultatea de Teatru și Film, Cluj
• Premiul special al Juriului –Yannick Becker pentru rolul Sandros, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Facultatea de Teatru și Film, Cluj
• Premiul special al juriului – Florin Grigoraș pentru rolul din spectacol COCK, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale”
• Premiul Adrian Pintea (Premiu de excelență) – spectacolul Yom Kippur, U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti
• Premiu pt Cea Mai bună ACTRIȚĂ în rol Secundar –
Nominalizări: Ioana Moldovan, Angela Apostolovska, Francesca Pop
Câştigător: Angela Apostolovska pentru rolul din spectacolul Yom Kippur, U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti
• Premiu pt Cel Mai bun ACTOR în rol Secundar –
Nominalizări: Yannick Becker, Denis Imbrescu, Gabriel Zaharia
Câştigător: Denis Imbrescu, pentru rolul din spectacolul “Romanţioşii”, U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti
• Premiu pt Cea Mai bună ACTRIȚĂ în rol Principal –
Nominalizări: Mădălina Stoica, Sandra Ducuţă, Alis Ana Maria Pelle,
Câştigător: Sandra Ducuţă, pentru rolul din spectacolul “COCK”, U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti
• Premiu pt Cel Mai bun ACTOR în rol Principal –
Nominalizări: Tudor Cucu Dumitrescu, Denis Imbrescu, Robert Iosif
Câştigător: Tudor Cucu Dumitrescu pentru rolurile din spectacolele “Romanţioşii” şi “COCK”, U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti
• Premiul III – pentru Spectacol – Pisica verde, Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
• Premiul II – pentru Spectacol – Metoda G, U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti
• Premiul I – pentru Spectacol – Chelnerul Mut, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Facultatea de Teatru și Film, Cluj

Marele Premiu al Festivalului – spectacolul “COCK”, U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” Bucureşti

Felicitări tuturor participanților și câștigătorilor!