Category

Uncategorized

Lista Câştigătorilor Ediţiei a VI-a

By | Uncategorized | No Comments

Lista Câştigătorilor a Festivalului de Teatru OKaua, Ediţia a VI-a

Secţiunea Scenografie:
Premiu pentru Anul I Scenografie, UNATC “I.L. Caragiale”, Bucureşti, clasa Conf. Univ. Dr. Adriana Raicu

Secţiunea Liceeni:
Premiul special al juriului pentru coeziunea grupului pentru Acting-Up, Bucureşti

Premiul special al juriului pentru scenariu impus – Trupa Nant, Scoala Centrală, Bucureşti

Premiul pentru cel mai bun afiş: Trupa Arm-Arte, Colegiul Economic Virgil Madgearu București, cu spectacolul „Convertirea Soldatului Bromitt”

Premiul pentru cea mai bună regie: Tibi Roşu – Trupa Aici, Asociația Cultural Artistică „TEEN TALENT” Constanța, cu spectacolul „Doisprezece”

Premiul pentru cele mai bune costume: Trupa Act, Asociaţia „Ingenious Drama” Bacău, cu spectacolul „Țara lui Gufi”

Premiul “Vox Artis”: Tiberius Zavelea – Trupa Aici, Constanţa

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar: Mihai Macovei – Trupa Aici, Constanţa

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar: Una Toma – Trupa Brainstorming, Bucureşti

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal şi premiul FITS pentru cel mai bun actor: Tiberius Zavelea – Trupa Aici, Constanţa

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal: Maria Moroşan, Acting-Up, Bucureşti

Premiul “Adrian Pintea” pentru distincţie: Trică Hristu – Trupa Brainstorming, Bucureşti

Premiul III pentru cel mai bun spectacol: Trupa Aici, Asociația Cultural Artistică „TEEN TALENT” Constanța – spectacolul „Doisprezece”

Premiul II pentru cel mai bun spectacol: Trupa Brainstorming, Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc” București – spectacolul „Povești de familie”

Premiul I pentru cel mai bun spectacol şi premiul FITS pentru spectacol: Trupa Acting-Up, București – spectacolul „Amintiri fantomă”, premiat cu participarea la FITS 2019

Secţiunea Studenţi:
Premiul special al juriului pentru originalitata procesului scenic: Trupa Actharsis, Facultatea de Arte Galați

Premiul pentru cel mai bun afiş: U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Actorie – spectacolul „A fi sau a nu fi Hamlet!?”

Premiul pentru cea mai bună regie: Alexandru Andrei – Trupa BCZ, U.N.A.T.C „I.L. Caragiale” – spectacolul „Aniversarea”

Premiul “Vox Artis”: Adrian Loţcu – U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Păpuși-marionete

Premiul pentru cele mai bune costume: U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Actorie – spectacolul „A fi sau a nu fi Hamlet!?”

Premiul III “Improvviso”: Trupa Thalia, U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”

Premiul II “Improvviso”: Trupa Actharsis, Facultatea de Arte Galați

Premiul I “Improvviso”: U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Actorie – spectacolul „A fi sau a nu fi Hamlet!?”

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar: Paul Nistor – U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Actorie – spectacolul „A fi sau a nu fi Hamlet!?”

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar: Oana Cercel – U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Păpuși-marionete

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal: Andrei Redinciuc – Trupa Thalia, U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal şi premiul FITS pentru cea mai bună actriţă: Andreea Şuilea – U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Actorie

Premiul III pentru cel mai bun spectacol: Trupa BCZ, U.N.A.T.C „I.L. Caragiale” – spectacolul „Aniversarea”

Premiul II pentru cel mai bun spectacol: U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Actorie – spectacolul „A fi sau a nu fi Hamlet!?”

Premiul I pentru cel mai bun spectacol: Trupa Thalia, U.N.A.T.C „I.L. Caragiale” – spectacolul “Lecţia”

MARELE PREMIU şi TROFEUL FESTIVALULUI DE TEATRU OKAUA, EDIŢIA A 6-A: spectacolul „La Fantasia (Una storia dei zanni)” – U.N.A.T.C „I.L. Caragiale”, Anul III – Păpuși-marionete

Programul Festivalului de Teatru OKaua Ediția a VI-a

By | Uncategorized | No Comments

Program Festivalul de Teatru OKaua
Ediția a VI-a

MIERCURI, 16.05.2018
10:30 – Deschidere ziua I, Casa de Cultură a Studenților București
11:30 – Trupa de Teatru Arm-Arte, Colegiul Economic Virgil Madgearu București – „Convertirea Soldatului Bromitt”, Casa de Cultură a Studenților București
12:30 – Trupa de Teatru NANT, Școala Centrală București – „SXPR PLS”, Casa de Cultură a Studenților București
13:40 – Trupa de Teatru Aici, Asociația Cultural Artistică „TEEN TALENT” Constanța – „Doisprezece”, Casa de Cultură a Studenților București
15:00 – Trupa de Teatru DA, Universitatea Hyperion, Facultatea de Arte „Geo Saizescu” – „Goana”, Casa de Cultură a Studenților București
15:45 – PAUZĂ
18:00 – Trupa de Teatru Thalia, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” – „Lecția”, Casa de Cultură a Studenților București
20:00 – U.N.A.T.C „I.L.Caragiale”, Anul III – Actorie – „A fi sau a nu fi Hamlet!?”, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” Sala Cinema

JOI, 17.05.2018
10:00 – Deschidere ziua II, Casa de Cultură a Studenților București
10:30 – Trupa de Teatru Act, Asociatia „Ingenious Drama” Bacău – „Țara lui Gufi”, Casa de Cultură a Studenților București
11:40 – Trupa de Teatru Brainstorming, Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc” București – „Povești de familie”, Casa de Cultură a Studenților București
12:40 – Trupa de Teatru Acting Up, București – „Amintiri fantomă”, Casa de Cultură a Studenților București
13:40 – PAUZĂ
15:00 – U.N.A.T.C „I.L.Caragiale”, Anul III – Păpuși-marionete – „La Fantasia (Una storia dei zanni)” , U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” Sala Cinema
17:00 – Trupa de Teatru Actharsis, Facultatea de Arte Galați/ Specializarea Teatru și Artele Spectacolului – „Ecouri. Un studiu despre impuls”, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” Sala Atelier
19:00 – Trupa de Teatru BCZ, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” – „Aniversarea”, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” Platoul de Regie „Ion Sava”

VINERI, 18.05.2018
11:00 – Deschidere ziua III, Casa de Cultură a Studenților București
11:30 – Scenariul impus – în ordinea intrării în concurs, Casa de Cultură a Studenților București
14:00 – PAUZĂ
15:00 – Compania de Teatru OKaua – „Shakespeare’s Shake”, Casa de Cultură a Studenților București
16:30 – Festivitatea de Premiere, Casa de Cultură a Studenților București

* Intrarea este liberă la toate evenimentele din cadrul Festivalului de Teatru OKaua

Alba Simina Stanciu – delegată FITS și ULBS – în juriul ediției a 6-a

By | Uncategorized | No Comments


Alba Simina Stanciu – lector universitar doctor la Departamentul de artă teatrală, Facultatea de litere și arte, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu.

Alba Simina Stanciu, predă cursuri de Teorie teatrală, Spectacologie, Dramaturgia spectacolului, Estetica spectacolului teatral și coregrafic, Istoria dansului, Scenografie.

Este autoarea cărților Don Juan. Donjuanismul. Teatralitate și manierism și Ritual și imagine în dansul contemporan, publică studii de specialitate la reviste de cultură din țară și străinătate, activează în cadrul Festivalului internațional de teatru de la Sibiu prin proiecte destinate dramei și teatrului francofon pentru publicul tânăr, în colaborare cu Editura „Emile Lansman”, Bruxelles.

Este prezentă și în acest an în juriul Festivalului OKaua și va oferi premiile din partea Festivalului internațional de teatru de la Sibiu.

Îi mulțumim pentru participare și pentru încrederea acordată Festivalului de Teatru OKaua.

Lista Participanţilor la Secţiunea Studenți Actorie

By | Uncategorized | No Comments

Spectacolele participante la cea de-a 6-a ediţie a Festivalului OKaua sunt:

Actharsis, Facultatea de Arte Galați, Specializarea Teatru și Artele Spectacolului, cu spectacolul „Ecouri. Un studiu despre impuls”
BCZ, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale”, cu spectacolul „Aniversarea”
DA,Universitatea Hyperion, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, cu spectacolul „Goana”
Thalia, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale”, cu spectacolul „Lecția”
U.N.A.T.C „I.L.Caragiale”, Anul III – Actorie, cu spectacolul „A fi sau a nu fi Hamlet!?”
U.N.A.T.C „I.L.Caragiale”, Anul III – Păpuși-marionete, cu spectacolul „La Fantasia (Una storia dei zanni)”

Pe lângă spectacol, studenții vor participa şi la o probă de improvizație.

Mult succes tututror!

Lista Participanţilor la Secţiunea Liceeni

By | Uncategorized | No Comments

Spectacolele participante la cea de-a 6-a ediţie a Festivalului OKaua sunt:

ACT, Asociaţia „Ingenious Drama”, Bacău, cu spectacolul Țara lui Gufi
ACTING UP, București, cu spectacolul Amintiri fantomă
AICI, Asociația Cultural Artistică „Teen Talent”, Constanța, cu spectacolul Doisprezece
ARM-ARTE, Colegiul Economic Virgil Madgearu, București, cu spectacolul Convertirea Soldatului Bromitt
BRAINSTORMING, Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, București, cu spectacolul Povești de familie
NANT, Școala Centrală București, cu spectacolul SXPR PLS

Pe lângă spectacolele din concurs, trupele de liceeni vor participa şi la proba impusă „Short Play” (Capăt de Scenariu). Textul, precum şi premiul câştigat fac parte din surprizele din acest an.

Le urăm mult succes!

Dimitrii Bogomaz, se alătură juriului şi acest an

By | Uncategorized | No Comments


Dimitrii Bogomaz – Actor la Teatrul Odeon din Bucureşti

Cu o vastă experienţă pedagogică, cu un impresionant CV pe scena teatrului, dar şi în filme, Dimitrii Bogomaz, se alătură juriului şi în acest an.

La Teatrul Odeon a lucrat cu regizori renumiți precum, Andrei Şerban și Mihai Măniuţiu.

Este alături de Festivalul OKaua, încă de la ediţia a II-a, şi îi mulțumim pentru toată încrederea pe care o are în noi!

Florin Grigoraș – președintele juriului, și la ediția a VI-a

By | Uncategorized | No Comments


Ion Florin Grigoraș – Actor, Lector Universitar Doctor la Catedra de Actorie a Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L.Caragiale”.

Florin Grigoraș reprezintă pentru noi un model de profesionalism. Este alături de Festivalul OKaua încă de la prima ediție, in postura de Președinte al Juriului, și ne-a ajutat să evoluăm oferindu-ne sfaturile potrivite la momentul potrivit.

Cu harul său pedagogic a îndrumat multe generații de actori, care au ajuns să joace în teatrele din București și din țară. A fost coordonatorul spectacolului de licență „Omul pernă”, spectacol care se joacă și azi, încă din 2013, fiind unul din cele mai longevive spectacole ale absolvenților.

Ne bucurăm că și anul acesta îl avem alături de noi în juriu și sperăm că îi va inspira pe participanți, așa cum ne-a inspirat și pe noi.

Lista câştigătorilor Ediţiei a V-a, a Festivalului OKaua

By | Uncategorized | No Comments

Gala de premiere a avut loc în data de 12 mai 2017, la sala “Ion Cojar” din cadrul Palatului Copiilor.

Premiile au fost oferite în acest an de AVON România, TROLL Escape Rooms, Nova Vento şi Ravensburger.

Una dintre suprize în acest an a fost ca s-a oferit premiul pentru cel mai fidel spectator.
Premiul a fost un hoverboard, oferit de Nova Vento, iar câştigătoarea a fost: Liliana Rafailă.

Iată lista câştigătorilor:

Sectiunea Scenografie:

  • Premiu de Excelență: coord. Prof.univ.dr. Ștefania Cenean și prof. Asoc. Dr. Maria Dore U.N.A.T.C. „I.L.Caragiale”
  • Premiu de Excelență: Raluca Maria Aionițoaie, master anul II, Scenografie, UNARTE, coord. Prof. Univ. Dr. Viorica Petrovici
  • Premiul special pentru expoziția de scenografie: Remus Gabor, masterand anul II, secţia scenografie UNARTE București

Secțiunea Liceeni:

  • Premiul pentru cel mai bun afiș: “Toţi privesc înainte”, Cuibul Artiștilor Junior, București
  • Premiul special al juriului „pentru că toți lăsăm urme pe unde trecem”: Trupa de Teatru “AD-HOC”, Pitești
  • Premiul special al juriului pentru omogenitate și lucru în echipă: Trupa de Teatru “ACT”, Bacău
  • Premiul special al juriului pentru implicare scenică deosebită: Anthony Deaibes Lungu, pentru rolul „Lucifer”, din spectacolul, “Martiri”, Trupa de Teatru Aici, Constanța
  • Premiul pentru cele mai bune costume: Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul Vox Artis: Serban Melnic, Trupa de Teatru “Acting Up”, București
  • Premiul III pentru Scenariul Impus: Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul II pentru Scenariul Impus: Trupa de Teatru “Nant”, București
  • Premiul I pentru Scenariul Impus: Trupa de Teatru “Acting Up”, București
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol secundar: Maria Moroșan, Trupa de Teatru “Acting Up”, București
  • Premiul pentru Cel mai bun actor în rol secundar: Radu Țăpușă, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol principal: Andreea Balica, Trupa de Teatru “Nant”, București
  • Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal: Andrei Giurgea, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru cea mai bună actriță: Andreea Mehedințu, Trupa de Teatru “AD-HOC”, Pitești
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru cel mai bun actor: Andrei Giurgea, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru Cel mai bun spectacol, cu participarea la ediția din anul 2018: “Martiri”, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul III pentru Cel mai bun spectacol: “Povestea noastră”, Trupa de Teatru “Acting Up”, București
  • Premiul II pentru Cel mai bun spectacol: “Avioane de hârtie”, Trupa de Teatru “Nant”, București
  • Premiul I pentru Cel mai bun spectacol: “Martiri”, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța

Secțiunea Studenți:

  • Premiul pentru cel mai bun afiș: “Ei și”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București
  • Premiul special al juriului pentru evoluție scenică deosebită de la un la altul: Mihai Vasilescu , Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul special al juriului: Andrea Gavriliu , pentru spectacolul „O femeie”
  • Premiul special al juriului pentru omogenitate: “The Plank”, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul special al juriului: Kostas Mincu, pentru rolul “Rogojin”, din spectacul „Idiotul”, U.N.A.T.C. „I.L.Caragiale”
  • Premiul pentru cele mai bune costume: Trupa de Teatru “Ciociada”, U.N.A.T.C București pentru spectacolul “Ei, și?”
  • Premiul Vox Artis: Elian Mihai Culiță, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul pentru disctinţie ex aequo “Adrian Pintea” : Mircea Alexandru Băluță și Alexandru Făiniși, U.N.A.T.C București
  • Premiul pentru Cea mai bună regie: Andreea Ciocîrlan Trupa de Teatru “Ciociada”, U.N.A.T.C București pentru spectacolul “Ei, și?”
  • Premiul pentru Cea mai bună regie: cu participarea spectacolului la festivalul „Hyperion iese la Godot”: Bogdana Darie, pentru spectacolul „Idiotul” U.N.A.T.C București
  • Premiul III Improvisso: Facultatea de Teatru și Televiziune, UBB, Cluj-Napoca
  • Premiul II Improvisso: Rebecca Rotaru, Trupa de Teatru “The Plank”, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion, București
  • Premiul I Improvisso: Carol Ionescu, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol secundar: Nicoleta Moscalenco, pentru rolul “Marie” din spectacolul „Ei, Și?”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C București
  • Premiul pentru Cel mai bun actor în rol secundar: Cozmin Dinu, pentru rolul “Ganea” din spectacolul „Idiotul”, U.N.A.T.C, București
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol principal: Ada Dumitru , pentru rolul “Varia” din spectacolul „Idiotul”, U.N.A.T.C București
  • Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal: Carol Ionescu, Kostas Mincu, Mircea-Alexandru Băluță, pentru rolul “Bartholomeus”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București pentru spectacolul “Ei, și?”
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru cea mai bună actriță: Alexa Tofan, U.N.A.T.C București
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru cel mai bun actor: Mihai Vasilescu, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru Cel mai bun spectacol, cu participarea la ediția din anul 2018: “Ei, și?”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București
  • Premiul III pentru Cel mai bun spectacol: “Fluturii sunt liberi”, Trupa de Teatru „The Plank”, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul II pentru Cel mai bun spectacol: “Idiotul”, U.N.A.T.C, București
  • Premiul I pentru Cel mai bun spectacol: “Ei, și”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București

  • Marele Premiu şi Trofeul Festivalului OKaua, ediția a V-a: Spectacolul „O femeie”, Facultatea de Teatru și Televiziune, Universitatea Babeș-Bolyai, clasa Miklós Bács și Irina Wintze, regia Andrea Gavriliu

Programul competiţional al Festivalului OKaua, Ediţia a V-a

By | Uncategorized | No Comments

Program Festivalul de Teatru OKaua
Ediția a V-a

Miercuri, 10.05.2017
10:00 – Deschidere ziua I, Sala Ion Cojar
10:45 – Trupa de Teatru Ad Hoc, Pitești – „Exploziv”, Sala Ion Cojar
11:45 – Cuibul Artiștilor Junior – „Toți privesc înainte”, Sala Ion Cojar
12:55 – Trupa de Teatru Nant, Școala Centrală – „Avioane de hârtie”, Sala Ion Cojar
13:45 – Pauză
15:45 – Trupa de Teatru Aici, Constanța – „Martiri”, Sala Ion Cojar
17:15 – Universitatea Hyperion, Facultatea de Arte „Geo Saizescu” – „Extrem”, Sala Ion Cojar
19:30 – U.N.A.T.C. „I.L.Caragiale” – „Ei, și?”, Sala Octavian Cotescu

JOI, 11.05.2017
10:00 – Deschidere ziua II, Sala Ion Cojar
10:45 – Trupa de Teatru A.C.T., Bacău – „The Lunch Bunch”, Sala Ion Cojar
12:30 – Universitatea Hyperion, Facultatea de Arte „Geo Saizescu” – „Fluturii sunt liberi”, Sala Ion Cojar
14:00 – Pauză
15:15 – Acting Up, București – „Povestea noastră”, Sala Ion Cojar
16:15 – U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” – „Idiotul”, Sala Octavian Cotescu
20:00 – Facultatea de Teatru și Televiziune, UBB, Cluj-Napoca – „O femeie”, Teatrul de Comedie, Sala Studio

VINERI, 12.05.2017
10:00 – Deschidere ziua III, Sala Ion Cojar
10:30 – Scenariul impus – în ordinea intrării în concurs, Sala Ion Cojar
13:00 – Pauză
15:00 – Festivitatea de Premiere, Sala Ion Cojar

•Intrarea este liberă la toate evenimentele din cadrul Festivalului de Teatru OKaua