Juriul | Galerie foto | Retrospectiva Video | Lista castigatorilor | Parteneri |

In perioada 30 mai-1 iunie 2014 s-a desfasurat la Casa de Cultura a Studentilor editia a II-a a Festivalului de Teatru OKaua.

In acest an structura festivalului s-a schimbat, pe langa trupele de teatru de liceeni ni s-au alaturat si studentii la actorie. Cele doua sectiuni,”ELEVI” si “STUDENTI” au avut scopul de a crea legaturi atat intre viitori profesionisti, cat si intre aspirantii la statutul de actor.
De data aceasta pe langa spectacolele pe care ni le-au prezentat, studentii au avut de trecut o proba de improvizatie la finalul spectacolului, iar liceenilor li s-a dat un capat de scenariu cu doua saptamani inaintea festivalului pe care au trebuit sa il continue.

Pastrand traditia spectacolelor invitate in afara concursului, la editia a II-a a Festivalului de Teatru OKaua, Ana Cretu si Voicu Aanitei de la U.N.A.T.C ne-au prezentat spectacolul: “Schimba”.

Inca de la aceasta editie am pornit cu ideea de a avea un festival de teatru pentru liceeni si studenti la nivel national, si astfel Trupa de Teatru “Mircea Albulescu” din Campina ne-au fost alaturi in competitie, ei fiind si castigatorii Marelui Premiu al festivalului.

Trupele de la ambele sectiuni au avut ocazia de a se afirma in fata unui juriu format din profesionisti in domeniul artelor spectacolului de teatru si a pedagogiei teatrale:

  • Florin Grigoras – Prodecan si Asistent Universitar Doctor in cadrul U.N.A.T.C (Presedintele Juriului),
  • Dimitrii Bogomaz – Actor la Teatrul Odeon,
  • Pompilius Onofrei – Realizator Radio Romania Actualitati,
  • Gabriela Bobes – Actrita, Realizator de Radio,
  • Ionut Popescu – Actor, Coordonator al Trupei OKaua.

CompaniaOKaua doreste sa le multumeasca celor din programul YouthBank Bucuresti pentru sprijinul oferit in finantarea festivalului si partenerilor media SUB25 si ziarul Ring. Premiile au fost oferite de Editura Nemira, in parteneriat cu Yorick.ro si Oriflame.
 
top

Galerie foto:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
top

Retrospectiva Video:

 

 
top
 

Lista castigatorilor:

Sectiunea Liceeni:

  • Premiul III pentru Scenariul impus: Trupa de Teatru “Tarantela
  • Premiul II pentru Scenariul impus: Trupa de Teatru “Fara nume
  • Premiul I pentru Scenariul impus: Trupa de Teatru “Dianoia
  • Premiul special al juriului pentru creativitate: Trupa de Teatru “Dianoia” pentru spectacolul “Absurd, abstract si adolescent”
  • Premiul special al juriului pentru versatilitatea mijloacelor actoricesti: Trupa de Teatru “Fara nume” pentru spectacolul “Rhonda”
  • Premiul special al juriului pentru diversitatea mijloacelor de expresie: Trupa de Teatru “Let’s Act” pentru spectacolul “Casa Zoikai
  • Premiul special al juriului pentru umanitatea si profunzimea mesajului: Trupa de Teatru “Divina Comedie
  • Premiul “Vox Artist” pentru vorbire de calitate: Radu Anastase
  • Premiul pentru Cel mai bun Actor in Rol Secundar: Andrei Greceanu de la Trupa de Teatru “Shakespeare
  • Premiul pentru Cea mai buna Actrita in Rol Secundar: Cristina Tudor de la Trupa de Teatru “Let’s Act
  • Premiul pentru Cel mai bun Actor in Rol Principal: Denis Frederic de la Trupa de Teatru “Sertissage
  • Premiul pentru Cea mai buna Actrita in Rol Principal: Ioana Maria Visan de la Trupa de Teatru “Fara nume
  • Premiul III pentru Cel mai bun spectacol: Trupa de Teatru “Let’s Act” pentru spectacolul “Casa Zoikai
  • Premiul II pentru Cel mai bun spectacol: Trupa de Teatru “Sertissage” pentru spectacolul “Dragoste intr-o cutie

Premiul I pentru Cel mai bun spectacol la sectiunea liceeni, nu s-a accordat.

Sectiunea Studenti:

  • Premiul III “Improvisso” pentru cea mai buna improvizatie: Trupa de Teatru “Dacia”, Universitatea Hyperion
  • Premiul II “Improvisso” pentru cea mai buna improvizatie: Trupa de Teatru “The Nines”, U.N.A.T.C
  • Premiul I “Improvisso” pentru cea mai buna improvizatie: Trupa de Teatru “Comedy Three
  • Premiul special al juriului pentru calitatea lucrului in echipa:  Trupa de Teatru “Olimpienii” U.N.A.T.C
  • Premiul special al juriului pentru calitatea umorului: Trupa de Teatru “The Nines” U.N.A.T.C
  • Premiul special al juriului pentru prezenta scenica: Ancuta Voichin, Universitatea Hyperion
  • Premiul “Vox Artist” pentru vorbire de calitate: Cosmin Vijeu pentru rolul din spectacolul “Imi place cum mirosi”, Trupa de Teatru Comedy Three
  • Premiul “Adrian Pintea” pentru distinctie: Trupa de Teatru “Dianoia” pentru spectacolul “Eroinele
  • Premiul “Adrian Pintea” pentru distinctie: Ana Cretu si Voicu Aanitei
  • Premiul pentru Cel mai bun Actor in Rol Secundar: Alexandru Buescu, din spectacolul “Auditia”, Universitatea Hyperion
  • Premiul pentru Cea mai buna Actrita in Rol Secundar, ex equo: Dana Rusu si Valentina Visarion, din spectacolul “Auditia”, Universitatea Hyperion
  • Premiul pentru Cel mai bun Actor in Rol Principal, ex aequo: Andrei Radu si Victor Tapeanu, din spectacolul “One life show”, U.N.A.T.C
  • Premiul pentru Cea mai buna Actrita in Rol Principal: Calina Epuran pentru rolul Sophie, din spectacolul “Imi place cum mirosi”, Trupa de Teatru “Comedy Three
  • Premiul III pentru Cel mai bun spectacol: Trupa de Teatru “Comedy Three” pentru spectacolul “Imi place cum mirosi
  • Premiul II pentru Cel mai bun spectacol: Trupa de Teatru “Dacia” de la Universitatea Hyperion pentru spectacolul “Auditia
  • Premiul I pentru Cel mai bun spectacol: Trupa de Teatru “Sertissage” de la U.N.A.T.C pentru spectacolul “One life show

  • Marele Premiu si Trofeul Festivalului de Teatru OKaua: Trupa de Teatru “Mircea Albulescu” din Campina pentru spectacolul “Soacra cu trei nurori”

top