Juriul | Galerie foto | Retrospectiva Video | Lista castigatorilor | Parteneri |

In dimineata zilei de 17 aprilie, pe scena Casei de Cultura a Studentilor, imnul trupei noastre deschidea cea de-a treia editia a Festivalului OKaua! Mesajul “Mult succes tuturor!”, era adresat celor paisprezece trupe prezente in festival, de la cele doua sectiuni: “ELEVI” si “STUDENTI”.

De-a lungul celor trei zile de festival, am avut parte de reprezentatii din Bucuresti, dar si din tara, festivalul devenind de anul acesta: NATIONAL!

Fiecare sectiune a avut sapte trupe participante (“numarul magic OKaua”) si o proba speciala. Studentii, dupa terminarea spectacolului au primit cate o tema de improvizatie, iar elevii si-au putut demonstra creativitatea la proba de scenariu impus.

Ca in fiecare an, juriul a fost format din profesionisti in domeniul teatrului si pedagogiei teatrale, carora li s-au adaugat studenti, fosti membri ai unor trupe performante de liceeni:

  • Florin Ion Grigoras – Presedintele Juriului – Lect.Univ.Dr UNATC “I.L.Caragiale”;
  • Dimitrii Bogomaz – Actor – Teatrul Odeon;
  • Gabriel Bobes – Actrita – Coordonatoarea Companiei de Teatru OKaua;
  • Ionut Popescu – Actor – Coordonatorul Companiei de Teatru OKaua;
  • Alina Dumitrache – Studenta Teatrologie – Directorul Festivalului de Teatru OKaua;
  • Gabriel Oprea – Student – Fost membru al Trupei de Teatru Catharsis


top

Duminica, inainte de festivitatea de premiere, peste 200 de oameni au putut viziona dansurile OKaua – ultimul moment artistic din festival.

La sectiunea elevi, trupa Colegiului National “Gheorghe Lazar” au fost “As”-ul competitiei si au castigat Locul I, iar la studenti primul loc le-a revenit Anei Cretu si lui Voicu Aanitei pentru spectacolul “Homo Ludens”.

Marele Premiu al Festivalului i-a revenit spectacolului “Norman” de la UNATC!

Compania OKaua doreste sa le multumeasca Irinei Ghilic, lui Ionut si Oana Radu, Danei Baba, Codruta Furtuna, Daniela Oiste, Roland Adrian Gavrilescu, Eve Zarik si partenerilor nostri: Yorick.ro, Paginademedia.ro, The Harbour, Music Channel, Casa de Cultura a Studentilor Bucuresti, Ziarului Ring, Oriflame, Romania TV, Teen Press, HyperFlash, IQool, Pink Art Stil si Bucuresteni.ro pentru contributia adusa in realizarea festivalului!


Reusita festivalului ne-a demonstrat ca suntem pe drumul cel bun si speram ca pana in 2017 Festivalul sa se desfasoare la nivel INTERNATIONAL!

Galerie foto:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
top

Retrospectiva Video:

top

Lista castigatorilor:

Sectiunea Liceeni:

  • Premiul 1 pentru cel mai bun spectacol – Trupa de Teatru As – “ALMOST, MAINE”
  • Premiul 2 pentru cel mai bun spectacol – Trupa de Teatru Brainstorming – “Thou Shall not”
  • Premiul 3 pentru cel mai bun spectacol, ex aequo – Trupa de Teatru Aici – “Zi dupa zi”
  • Premiul 3 entru cel mai bun spectacol, ex aequo – Trupa de Teatru Shakespeare – “Ce vreau sa ma fac cand o sa fiu mare ? “
  • Cea mai buna actrita in rol principal ex aequo: Sandra Ducuta – As – “ALMOST, MAINE”
  • Cea mai buna actrita in rol principal ex aequo: Maria Muller – As – “ALMOST, MAINE”
  • Cel mai bun actor in rol principal ex aequo: Gabriel Zaharia – As – “ALMOST, MAINE”
  • Cel mai bun actor in rol principal ex aequo: Cosmin Malusparteanu – As – “ALMOST, MAINE
  • Cea mai buna actrita in rol secundar ex aequo: Daria Rusu – Gong – “Inchide ochii si vei vedea orasul”
  • Cea mai buna actrita in rol secundar ex aequo: Anca Pop – As – “ALMOST, MAINE”
  • Cel mai bun actor in rol secundar ex aequo: Iosif Pastina – Brainstorming – “Thou Shall not”
  • Cel mai bun actor in rol secundar ex aequo: Adrian Timoc – Aici – “Zi dupa zi”
  • Premiul Special Vox Artis ex aequo – Ana Nicolescu si Stefan Iancu – Brainstorming – “Thou Shall not”
  • Premiul pentru regie – Andrei Gheorghe
  • Premiul pentru costume – Trupa de Teatru Gong – “Inchide ochii si vei vedea orasul”
  • Premiul Special al Juriului 1.Trupa de Teatru Mircea Albulescu – Campina
  • Premiul Special al Juriului 2.Trupa de Teatru Gong – Roman
  • Premiul Special al Juriului 3.Trupa de Teatru Brainstorming
  • Premiul 1 pentru Scenariu Impus – Trupa de Teatru Gong – Roman
  • Premiul 2 pentru Scenariu Impus – Trupa de Teatru As – Bucuresti
  • Premiul 3 pentru Scenariu Impus – Trupa de Teatru Aici – Constanta

 
Sectiunea Studenti:

  • Premiul 1 – Voicu Aanitei si Ana Cretu – “Homo Ludens”
  • Premiul 2 – Trupa de Teatru Cabina 14 – “InCERCam”
  • Premiul 3 – Trupa de Teatru Independent – “Cvartetul”
  • Cea mai buna actrita in rol principal ex equo : Ana Cretu – UNATC – “Homo Ludens”
  • Cea mai buna actrita in rol principal ex aequo : Cristina Cocis – UNATC – “Norman”
  • Cel mai bun actor in rol principal ex aequo : Voicu Aanitei – UNATC – “Homo Ludens” si InCERCam”
  • Cel mai bun actor in rol principal ex aequo : Cristian Jicman – UNATC – “Norman”
  • Cea mai buna actrita in rol secundar :Irina Stefan – UNATC – “Norman”
  • Cel mai bun actor in rol secundar ex aequo :Bogdan Florea – Trupa de Teatru Independent – “Cvartetul”
  • Cel mai bun actor in rol secundar ex aequo : Laur Dragan – UNATC – “Norman”
  • Premiile Speciale ale Juriului: 1.Cuibul Artistilor – “Cine sapa groapa?”/li>
  • Premiile Speciale ale Juriului: 2.Universitatea Hyperion – “Stele pe cerul diminetii”/li>
  • Premiile Speciale ale Juriului: 3.Vasile Onica – Trupa de Teatru Independent – “Cvartetul”/li>
  • Premiile Speciale ale Juriului: 4.Andrei Radu – Trupa de Teatru Independent – “Cvartetul”
  • Premiul 1 Improviso – Voicu Aanitei si Ana Cretu – “Homo Ludens”
  • Premiul 2 Improviso – Trupa de Teatru Cabina 14 – “InCERCam”
  • Premiul 3 Improviso – Cuibul Artistilor – “Cine sapa groapa?”
  • Premiul pentru Scenografie: Ioana Ungureanu – “Cvartetul”
  • Premiul pentru Regie: Diana Ligi – “Cvartetul”
  • Premiul “Adrian Pintea” pentru distinctie – Silvana Mihai – “Cvartetul”
  • Premiul “Adrian Pintea” pentru distinctie – Ancuta Vochin – Universitatea Hyperion – “Stele pe cerul diminetii”
  •  
  • Marele Premiu Si Trofeul Festivaului Festivalului: UNATC – “Norman”

    top