Juriul | Participanții | Galerie foto | Lista castigatorilor | Parteneri |

La cea de-a V-a ediție, Festivalul trece la alt nivel prin parteneriatele incheiate pentru organizarea evenimentului.
Devine partener oficial cu Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L.Caragiale”; reconfirma prezenta si in acest an Fundația Shakespeare, organizatorii Festivalului International Shakespeare de la Craiova; se alatura Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion; iar lista partenerilor devina completa cu Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, departamentul de Artă Teatrală, organizatori ai Festivalului International de Teatru de la Sibiu, Sectiunea Scoli de Teatru.

Festivalul s-a desfășurat în perioada 10-12 mai 2017, in 3 locatii: Studiourile de Teatru “Ion Cojar” și “Octavian Cotescu” din cadrul Palatului Național al Copiilor, și la Teatrul de Comedie – Sala Studio, București.

Primirea si deschiderea, au avut loc la sala “Ion Cojar”, unde, in foyer au fost gazduite exponatele Sectiunii de Scenografie, adica masti, costume si machete de decor, realizate de Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L.Caragiale” și Universitatea Națională de Arte din București.

Expoziţia de scenografie a fost coordonată de:
Ştefania Cenean, scenograf, prof.univ.dr. U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” București
Maria Dore, scenograf, prof.asoc. U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” București
Remus Alexandru Gabor, masterand anul II, secţia scenografie UNArte București

Deschiderea s-a facut cu imnul oficial al Festivalului, realizat special pentru eveniment, urmat apoi de dansuri, realizate de Compania de Teatru OKaua, concepute si coordonate de Dana Bartzer

Gazdele evenimentului au fost Ionut Popescu, profesor si coordonator al Companiei OKaua, impreuna cu colega noastra Alexandra Babici.

Juriul a avut o componenta noua in acest an, format din:
Ion Florin Grigoraș, Președintele juriului, Actor, lect.univ.dr. U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” București
Dimitrii Bogomaz, Actor la Teatrul Odeon București
Gabriela Bobeș, Actriță, Realizator Radio, coordonatoarea Companiei de Teatru OKaua
Pompilius Onofrei, Realizator de emisiuni culturale la Radio România Actualități
Dana Bartzer, Artistă, Coordonator vocal și ritmic al Companiei de Teatru OKaua
Andrei Radu, Actor la Teatrul Toma Caragiu Ploiești
Alba Simina Stanciu, lect. univ. dr. Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

top

In cele 3 zile de festival, ne-am putut bucura de spectacole de calitate. Trupele de liceu au venit cu propuneri indraznete, iar la sectiunea studenti, au participat numai spectacole de licenta, care au tinut salile neincapatoare. In randul publicului numeros, am avut onoarea de a le avea pe distinsele doamne, Dorina Lazar si Coca Bloos.

Participanții la secțiunea de spectacole de teatru au fost:

Secțiunea Liceeni:
A.C.T., Bacău, cu spectacolul „The Lunch Bunch”
Acting Up, București, cu spectacolul „Povestea noastră”
Ad-Hoc, Asociația Teatrul pentru Toți, cu spectacolul „Exploziv”
Aici, Asociația Cultural Artistică Teen-Talent, Constanța, cu spectacolul „Martiri”
Cuibul Artiștilor Junior, cu spectacolul „Toți privesc înainte”
Nant, Școala Centrală, cu spectacolul „Avioane de hârtie”

Secțiunea Studenți:
Facultatea de Teatru și Televiziune, UBB, Cluj-Napoca, cu spectacolul „O femeie”
U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” cu spectacolul „Ei, și?”
U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” cu spectacolul „Idiotul”
Universitatea Hyperion, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, cu spectacolul „Fluturii sunt liberi”
Universitatea Hyperion, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, cu spectacolul „Extrem”

top


Gala de premiere a avut loc la sala “Ion Cojar” din cadrul Palatului Copiilor.

Inainte de decernare am avut placerea sa ii avem pe scena pe Adrian Piciorea si Victor Badoi, studenti in anul 3 la UNATC care au prezentat oferta editoriala UNATC Press si programul UNATC Junior.

Premiile au fost oferite în acest an de AVON România, TROLL Escape Rooms, Nova Vento şi Ravensburger.

Una dintre suprize în acest an a fost ca s-a oferit premiul pentru cel mai fidel spectator.
Premiul a fost un hoverboard, oferit de Nova Vento, iar câştigătoarea a fost Liliana Rafailă.

Ravensburger a oferit premiul trupei castigatoare de la proba Scenariu Impus. Astfel, provocarea capatului de scenariu a fost premiata cu o alta provocare – cel mai mare puzzle existent in lume care contine 32.000 de piese si cantareste 20 de kilograme.

Delegatii Universitatii „Lucian Blaga” din Sibiu au oferit 4 premii importante. Au oferit premiul FITS pentru cea mai bun actrita si cel mai bun actor de la sectiunea studenti, si au premiat spectacolul de pe locul I de la sectiunea liceeni si studenti, cu participarea la editia din 2018 a Festivalului International de Teatru de la Sibiu.

Marii câstigatori ai editiei a 5-a au fost: Trupa de Teatru Aici de la Asociația Culturală “Teen Talent”, Constanța, la sectiunea Liceeni, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București, la sectiunea Studenti iar Marele Premiu și Trofeul Festivalului de Teatru OKaua, ediția a V-a au fost acordate Facultatii de Teatru și Televiziune, Universitatea Babeș-Bolyai, clasa Miklós Bács și Irina Wintze, cu Spectacolul „O femeie”, regia Andrea Gavriliu.

Asa cum am spus, festivalul a facut pasi mari in 2017, si acest lucru se datoreaza oamenior generosi care s-au alaturat proiectului, celor care au donat prin platforma Indiegogo, celor responsabili cu Atelierul de Arta OKaua si bineinteles, partenerilor, sponsorilor și partenerilor media:



top

Galerie foto:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


top

Iată lista câştigătorilor:

Sectiunea Scenografie:

  • Premiu de Excelență: coord. Prof.univ.dr. Ștefania Cenean și prof. Asoc. Dr. Maria Dore U.N.A.T.C. „I.L.Caragiale”
  • Premiu de Excelență: Raluca Maria Aionițoaie, master anul II, Scenografie, UNARTE, coord. Prof. Univ. Dr. Viorica Petrovici
  • Premiul special pentru expoziția de scenografie: Remus Gabor, masterand anul II, secţia scenografie UNARTE București

Secțiunea Liceeni:

  • Premiul pentru cel mai bun afiș: “Toţi privesc înainte”, Cuibul Artiștilor Junior, București
  • Premiul special al juriului „pentru că toți lăsăm urme pe unde trecem”: Trupa de Teatru “AD-HOC”, Pitești
  • Premiul special al juriului pentru omogenitate și lucru în echipă: Trupa de Teatru “ACT”, Bacău
  • Premiul special al juriului pentru implicare scenică deosebită: Anthony Deaibes Lungu, pentru rolul „Lucifer”, din spectacolul, “Martiri”, Trupa de Teatru Aici, Constanța
  • Premiul pentru cele mai bune costume: Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul Vox Artis: Serban Melnic, Trupa de Teatru “Acting Up”, București
  • Premiul III pentru Scenariul Impus: Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul II pentru Scenariul Impus: Trupa de Teatru “Nant”, București
  • Premiul I pentru Scenariul Impus: Trupa de Teatru “Acting Up”, București
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol secundar: Maria Moroșan, Trupa de Teatru “Acting Up”, București
  • Premiul pentru Cel mai bun actor în rol secundar: Radu Țăpușă, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol principal: Andreea Balica, Trupa de Teatru “Nant”, București
  • Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal: Andrei Giurgea, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru cea mai bună actriță: Andreea Mehedințu, Trupa de Teatru “AD-HOC”, Pitești
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru cel mai bun actor: Andrei Giurgea, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru Cel mai bun spectacol, cu participarea la ediția din anul 2018: “Martiri”, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța
  • Premiul III pentru Cel mai bun spectacol: “Povestea noastră”, Trupa de Teatru “Acting Up”, București
  • Premiul II pentru Cel mai bun spectacol: “Avioane de hârtie”, Trupa de Teatru “Nant”, București
  • Premiul I pentru Cel mai bun spectacol: “Martiri”, Trupa de Teatru “Aici”, Constanța

Secțiunea Studenți:

  • Premiul pentru cel mai bun afiș: “Ei și”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București
  • Premiul special al juriului pentru evoluție scenică deosebită de la un la altul: Mihai Vasilescu , Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul special al juriului: Andrea Gavriliu , pentru spectacolul „O femeie”
  • Premiul special al juriului pentru omogenitate: “The Plank”, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul special al juriului: Kostas Mincu, pentru rolul “Rogojin”, din spectacul „Idiotul”, U.N.A.T.C. „I.L.Caragiale”
  • Premiul pentru cele mai bune costume: Trupa de Teatru “Ciociada”, U.N.A.T.C București pentru spectacolul “Ei, și?”
  • Premiul Vox Artis: Elian Mihai Culiță, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul pentru disctinţie ex aequo “Adrian Pintea” : Mircea Alexandru Băluță și Alexandru Făiniși, U.N.A.T.C București
  • Premiul pentru Cea mai bună regie: Andreea Ciocîrlan Trupa de Teatru “Ciociada”, U.N.A.T.C București pentru spectacolul “Ei, și?”
  • Premiul pentru Cea mai bună regie: cu participarea spectacolului la festivalul „Hyperion iese la Godot”: Bogdana Darie, pentru spectacolul „Idiotul” U.N.A.T.C București
  • Premiul III Improvisso: Facultatea de Teatru și Televiziune, UBB, Cluj-Napoca
  • Premiul II Improvisso: Rebecca Rotaru, Trupa de Teatru “The Plank”, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion, București
  • Premiul I Improvisso: Carol Ionescu, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol secundar: Nicoleta Moscalenco, pentru rolul “Marie” din spectacolul „Ei, Și?”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C București
  • Premiul pentru Cel mai bun actor în rol secundar: Cozmin Dinu, pentru rolul “Ganea” din spectacolul „Idiotul”, U.N.A.T.C, București
  • Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol principal: Ada Dumitru , pentru rolul “Varia” din spectacolul „Idiotul”, U.N.A.T.C București
  • Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal: Carol Ionescu, Kostas Mincu, Mircea-Alexandru Băluță, pentru rolul “Bartholomeus”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București pentru spectacolul “Ei, și?”
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru cea mai bună actriță: Alexa Tofan, U.N.A.T.C București
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru cel mai bun actor: Mihai Vasilescu, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pentru Cel mai bun spectacol, cu participarea la ediția din anul 2018: “Ei, și?”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București
  • Premiul III pentru Cel mai bun spectacol: “Fluturii sunt liberi”, Trupa de Teatru „The Plank”, Facultatea de Arte „Geo Saizescu”, Universitatea Hyperion
  • Premiul II pentru Cel mai bun spectacol: “Idiotul”, U.N.A.T.C, București
  • Premiul I pentru Cel mai bun spectacol: “Ei, și”, Trupa de Teatru Ciociada, U.N.A.T.C, București

  • Marele Premiu şi Trofeul Festivalului OKaua, ediția a V-a: Spectacolul „O femeie”, Facultatea de Teatru și Televiziune, Universitatea Babeș-Bolyai, clasa Miklós Bács și Irina Wintze, regia Andrea Gavriliu


    top


    Afisul Editiei a V-a:

    FOK4
    top