Juriul | Participanții | Galerie foto | Retrospectiva Video | Lista castigatorilor | Parteneri |

Ediția a IV-a a Festivalului Național de Teatru OKaua a debutat cu momente muzicale, ritmice și imnul festivalului cântat de membrii Companiei de Teatru OKaua. Timp de trei zile, șase trupe de liceeni și cinci de studenți ne-au încântat cu spectacolele lor.

Ca în fiecare an, liceeni au participat în ultima zi de festival a proba impusă „scenariul impus”. Probă la care au avut de continuat un început de scenariu, pe care l-au dezvoltat așa cum li s-a părut lor mai interesant.
Nici studenții nu s-au lăsat mai prejos, spontaneitatea și imaginația fiindu-le puse la încercare de improvizația care le-a fost dată de către membrii juriului la finalul spectacolelor.

Juriul a fost și în acest an alcătuit de profesioniști din domeniul artelor:
Ion Florin Grigoraș (Presedintele Juriului) – Actor, lect. univ. dr. la Catedra de Actorie a Facultății de teatru U.N.A.T.C București,
Dimitrii Bogomaz – Actor la Teatrul Odeon din București,
Gabriela Bobeș – Actriță, realizator de radio și televiziune, coordonator al Companiei de Teatru OKaua,
Ionuț Popescu – Actor, scenarist, regizor, președinte al Asociației Compania de Teatru OKaua,
Dana Bartzer – Coordonator vocal și ritmic al Companiei de Teatru OKaua,
Pompilius Onofrei – Realizator de Emisiuni culturale-radio la Radio România Actualități.
 
top
 
Participanții in cadrul Editiei a 4-a au fost:
 
Secțiunea liceeni:
Trupa de Teatru Ad-Hoc, de la “Asociația Culturală Teatrul pentru Toți”, Pitești – Arlechino&Friends
Trupa de Teatru Aici, de la Asociația Culturală “Teen Talent”, Constanța – “Deșteptarea primăverii”
Trupa de Teatru Alter, de la Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga”, Botoșani – “Miorița”
Trupa de Teatru Mimolino, Școala profesională specială nr. 3, București – “Intâlniri”
Trupa de Teatru Victoria Art, București – “Drum în jos cu îngeri”
Trupa de Teatru Yorick, București – “Flash-uri”
Secțiunea studenți:
Trupa de Teatru Independent, de la U.N.A.T.C “I.L.Caragiale” – “Treapta a 9-a”
Trupa de Teatru “Nathalie?”, de la U.N.A.T.C “I.L.Caragiale” – “7 zile din viața lui Simon Labrosse”
Trupa de Teatru J.C., de la Universitatea Hyperion, Facultatea de Arte “Geo Saizescu” – “Cafeneaua”
Trupa de Teatru Cuibul Artiștilor – “Mai bine nu veni”
Trupa de Teatru Laboratorul de Nisip – “Titlu Neterminat” (spectacol prezentat in afara concursului)
 

top

Tradiția surprizelor a continuat și la cea de-a patra ediție, reușind parteneriatul cu Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L.Caragiale” și Universitatea Națională de Arte din București. Cele doua parteneriate ne-au ajutat să inaugurăm secțiunea de măști de teatru și machete de costum.

Cu această ocazie, participanții și publicul festivalului au putut admira lucrările studenților timp de trei zile în foaierul Casei de Cultură București. Studenții UNATC „I.L.Caragiale” au avut o expoziție cu costume din perioada Elisabetană, prezentate și la Festivalul Internațional Shakespeare de la Craiova, și cu machete de decor inspirate din diverse piese ale lui Cehov.

Studenții de la Universitatea de Arte au expus machete de decor pentru film, iar una dintre cele mai inventive și interesante a fost inspirată din piesa lui Henrik Ibsen, „Peer Gynt”. Cele mai frumoase și incitante creații au fost răsplătite cu „Premiul Ion Sava” și „Premiul George Baron Lowendal”.

2016 este un an comemorativ Shakespeare, iar OKaua a marcat acest lucru in cadrul Festivalului, cu momente de dans si muzica din epoca Elisabetana, deasemenea prezentate la Festivalul Internațional Shakespeare de la Craiova. Reprezentatiile au fost sustinute in lobby inconjurati de participantii si publicul Festivalului.

Momentul extra-concurs, de aceasta data, a fost sustinut de Teatrul de Nisip, studenti UNATC, cu spectacolul “Titlul Neterminat” sau “Cererea Ursului” asa cum a fost numita, adaptare dupa “Cerere in casatorie” si “Ursul” de A.P.Cehov, in regia Andreei Iacomiță.

Gala Festivitatii de premiere a debutat cu imnul conceput special pentru Festival. Au urmat dansuri marca OKaua si recitalul Teei Buciu.

Câstigatorii sectiunii Elevi au fost Trupa de Teatru Alter de la Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani cu spectacolul Miorița.
La secțiunea Studenți, cel mai bun spectacol a fost numit „Norway.Today”, al Trupei de Teatru Come together, U.N.A.T.C „I.L.Caragiale” București

Marele Premiu și Trofeul Festivalului de Teatru OKaua, ediția a IV-a au fost acordate Trupei de Teatru Aici de la Asociația Culturală “Teen Talent”, Constanța.

Compania de Teatru OKaua dorește să le mulțumească tuturor celor care au făcut posibilă ediția a IV-a a festivalului, cu multumiri speciale pentru Dana Bartzer, Dan Creimerman, Boris Creimerman, Irina Ghilic, Roland Adrian Gavrilescu si mamicilor OKaua.

Deasemenea multumim celor care au donat prin platforma Indiegogo, sponsorilor și partenerilor media!

Galerie foto:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
top

Retrospectiva Video:

top

Felicitări tuturor participanților pentru spectacolele și momentele deosebite în cadrul concursului. Iată lista câștigatorilor:

Secțiunea scenografie:

      • Premiul de excelență: U.N.A.T.C. „I.L.Caragiale”, secția scenografie pentru Expozitia de costume elisabetane

        Sectiunea Liceeni:

          • Premiul pentru cel mai bun afiș: Trupa de Teatru Yorick
          • Premiul Vox Artis: Cristine Hambășeanu, Trupa de Teatru Victoria Art
          • Premiul special al juriului pentru „Întâlnirea dintre teatru și umanitate” – Trupa de Teatru Mimolino
          • Premiul special al juriului pentru „Teatrul ca vocație existențială” – Silviu Oltean, coordonatorul Trupei de Teatru Mimolino
          • Premiul special al juriului pentru „Personalitatea individuală în creația colectivă” – Pleșca Cosmina, Trupa de Teatru Alter
          • Premiul special al juriului pentru „Implicarea coregrafică în conceptul scenic al spectacolului Miorița” – Vica Bucun, Trupa de Teatru Alter
          • Premiul pentru cea mai bună regie: Silvia Răileanu pentru spectacolul „Miorița” al Trupei de Teatru Alter
          • Premiul pentru cele mai bune costume: Trupa de Teatru Alter pentru spectacolul „Miorița”
          • Premiul II pentru scenariul impus: Trupa de Teatru Alter
          • Premiul I pentru scenariul impus: Trupa de Teatru Aici
          • Premiul pentru cea mai buna actrița în rol secundar: EX AEQUO: Ana Maria Copu pentru rolul Arianna din spectacolul „Flash-uri”, și Lăcrămioara Soare pentru rolul Thea din spectacolul „Deșteptarea primăverii”
          • Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar: EX AEQUO: Radu Țăpușa pentru rolul Moritz din spectacolul „Deșteptarea primăverii”, și Adrian Caramangiu pentru rolurile făcute în spectacolul „Deșteptarea primăverii”
          • Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal: EX AEQUO: Michelle Heinzl pentru rolul Ema din spectacolul „Flash-uri” și Ioana Emilia Luculescu pentru rolul Wendla din spectacolul „Deșteptarea primăverii”
          • Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal: Răzvan Mîndruță pentru rolul Melchior din spectacolul „Deșteptarea primăverii”
          • Premiul III pentru cel mai bun spectacol: Trupa de Teatru Ad-hoc, Pitești pentru spectacolul Arlechino&Friends
          • Premiul II pentru cel mai bun spectacol: Trupa de Teatru Yorick pentru spectacolul Flash-uri
          • Premiul I pentru cel mai bun spectacol: Trupa de Teatru Alter pentru spectacolul Miorița


        Secțiunea studenți:

          • Premiul pentru cel mai afiș: Cuibul Artiștilor
          • Premiul Vox Artis: Bianca Oprea, Trupa de Teatru B52
          • Premiul special al juriului pentru cea mai buna scenografie: Andreea Moisescu pentru spectacolul „Norway.Today”, Trupa de Teatru Come together
          • Premiul special al juriului: Andreea Mera pentru rolul Tracy din spectacolul „Treapta a noua”, Trupa de Teatru B52
          • Premiul special al juriului: Victor Tăpeanu pentru rolul El din spectacolul „Mai bine nu veni”, Cuibul Artiștilor
          • Premiul III Improvisso: Victor Țăpeanu, Cuibul Artștilor
          • Premiul II Improvisso: Trupa de Teatru Nathalie?
          • Premiul I Improvisso: Mihai Vasilescu, Trupa de Teatru “J.C”
          • Premiul pentru cea mai bună actriță în rol secundar: Bianca Cuculici pentru rolul Nathalie din spectacolul „7 zile din viata lui Simon Labrosse”, Trupa de Teatru Nathalie?
          • Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar: Codrin Boldea pentru rolul Leo din spectacolul „7 zile din viata lui Simon Labrosse”, Trupa de Teatru Nathalie?
          • Premiul pentru cea mai buna actriță în rol principal: Gloria Melu pentru rolul Melissa din spectacolul „Treapta a noua”, Trupa de Teatru B52
          • Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal: Voicu Aaniței pentru rolurile din spectacolele „Norway.Today” și „7 zile din viata lui Simon Labrosse”
          • Premiul III pentru cel mai bun spectacol: „Mai bine nu veni”, Cuibul Artiștilor
          • Premiul II pentru cel mai bun spectacol: Treapta a noua”, Trupa de Teatru B52
          • Premiul I pentru cel mai bun spectacol: „Norway.Today”, Trupa de Teatru Come together
          •  
          • Marele Premiu Si Trofeul Festivalului OKaua, ediția a IV-a: Trupa de Teatru Aici de la Asociația Culturală “Teen Talent”, Constanța

 

Promo-ul Editiei a IV-a:

Afisul Editiei a IV-a:

FOK4
top